Oficiální text České rekordy:

V Pelhřimově vystavují nejmenší nůž na světě

Peter Ontek, žijící v obci Skalka na Olomoucku, vyrobil miniaturní, avšak plně funkční a náležitě ostrý nůž o délce 3,7 mm, který je zhotoven z chromované oceli a slonoviny.

Kování autor vytvořil ze 14karátového zlata. Ještě předtím si však rekordman musel vytvořit brusku o délce 2,2 cm s diamantovým kotoučem o průměru 1 cm, potřebnou k vybroušení nože.

V této souvislosti je třeba upozornit, že při výrobě takto extrémně malých předmětů (vždyť ten nožík by se vám vešel za nehet, protože je prostě menší než zrnko kmínu) se pracuje v tisícinách milimetru, což je milióntina metru, tedy 1 mikron.

Miniatura, při jejíž výrobě se Peter Ontek držel své zásady hovořící o tom, že tupý nůž je (stejně jako tupý člověk) k ničemu, spatřila světlo světa v r. 2001. O dvacet let později (tedy nyní) byl mininožík předán do expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

A víte, co je kuriózní? Že před předáním exponátu do zmíněného pelhřimovského muzea autor nožík už 2x ztratil. Tedy ztratil… z krabičky se mu vysypal do kapsy u saka. Ale, jak říká pan Ontek – hledejte nůž v kapse saka! Jemu to trvalo i půl hodiny 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *