David Zelík vytvořil nový český rekord

Je mu teprve 15. let, ale už má na svědomí nový český rekord.

David Zelík z Dětského domova v Uherském Ostroze ve Zlínském kraji vytvořil miniaturu České vlajky o rozměrech 2,5 x 1 mm a to bez použití speciálních pomůcek, dokonce ani lupy! Vlajku vytvořil úplně sám bez jakékoli pomoci druhých.

Na vlaječky jsem přišel od maminky, která se mi jednou zmínila, že se dočetla o největší české vlajce. To mě zaujalo a hledal jsem na internetu, kde to může být zapsáno. Na základě toho mě napadlo, že bych vytvořil přesný opak, tzn. nejmenší českou vlajku.

David se do Dětského domova dostal v roce 2020 poté, co se jeho rodiče rozvedli a při nástupu do školy začaly jeho absence.

David byl do Dětského domova Uherský Ostroh na základě rozhodnutí OS ve Zlíně umístěn dne 23.11.2020. V současné době mu je 15 let a dochází do 7. třídy Základní školy v Uherském Ostrohu. Po rozvodu svých rodičů byl svěřen do péče matky, kdy v té době byl hodně malý chlapec. Po nástupu do školy začaly jeho absence, musel opakovat třídu. Absence a nedostatky ve vzdělání zajistily Davidovi umístění v našem zařízení.

David je klidný, slušný a nenáročný chlapec, který je velmi citově vázán na svou matku. Je u něj patrna nedostatečná socializace s vrstevníky, kdy do příchodu do domova neměl žádné zájmy, koníčky, mimo mobilní telefon a laptop. S tím souvisel i nedostatek pohybu, nevhodné stravovací návyky a potíže s nadváhou. Ve volných chvílích si rád čte, zabývá se výrobou papírových modelů např. aut, letadel aj., vyrábí plastikové modely – např. lodě, Eiffelovu věž nebo model koronaviru pomocí 3D pera. Učí se komunikovat s ostatními dětmi a pomalu se začlenil do nového prostředí.

David, ale vytvořil ještě jeden rekord, a to model Polské vlajky o rozměrech 1 x 0,5 mm!

Dětský domov Uherský Ostroh je největším Dětským domovem bez školy ve Zlínském kraji. Jsme dětským domovem rodinného typu se čtyřmi byty pro 30 dětí, kdy v každém bytě žije 6 – 8 dětí.

V současné době bydlí u nás děti ve věku od 3 do 19 let, kdy po dobu studií mohou být až do 26 let svého věku. Každý byt, který je jinak barevně laděn disponuje vlastní kuchyní s jídelnou, obývacím pokojem, učebnou a třemi pokoji se samostatným sociálním zařízením.

Pro samotný rozvoj dětí je vybaven místností arteterapie, kde děti pracují se suchým i mokrým materiálem a hobby místností pro jakýkoliv pohyb a hru. V areálu se nachází multifunkční hřiště s umělou trávou pro sportování, lanová pyramida a zahrada se záhony, kde si děti pěstují byliny a zeleninu. 

David Zelík si prohléhl jak Muzeum rekordů a kuriozit, kde se pod velením Josefa Vaňka dozvěděl mnohé o rekordech v muzeu a Miroslava Marka se dozvěděl mnohé o rekordech ze sirek v expozici Zlaté české ručičky.

Davida do Pelhřimova doprovodili zástupce ředitelky Dětský domov Uherský Ostroh pan Radek Hnilička, za Nadační fond Albert paní Alena Paldusová a paní Pavlína Plecitá za PR agenturu Grayling Česká republika.

Poděkování.:

Děkujeme panu Radku Hniličkovi, zástupci ředitelky Dětského domova Uherský Ostroh ze poskytnuté informace o Davidovi a Dětském domově.

Fotogalerie.:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *